Inwestycja nie jedno ma imię, jej definicja polega na tym aby wygenerować zysk, przy ulokowaniu relatywnie mniejszych środków, głównie finansowych. Jeśli jesteśmy w stanie z 10 000 zł zrobić 11 000 zł , to jest to już „jakaś” inwestycja.
Oczywiście inwestycje mogą być intratne, ale też w ogóle nie trafione. Paradoksalnie zdarzają się też inwestycje stratne, kiedy z kwoty głównej nie wygenerowaliśmy zysku, a ponieśliśmy stratę.
Jak zostać inwestorem
Teoretycznie wystarczą tylko odpowiednie finanse i jakaś wiedza na temat inwestowania. Jeśli nie mamy wiedzy, zawsze możemy powierzyć nasze oszczędności doradcom finansowym, bankom czy innym specjalistom do spraw finansów. Nie potrzebujemy do tego ani specjalnego wykształcenia, ani też niesamowicie wielkich funduszy. Oczywiście im więcej możemy zainwestować, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić, jednak na początek wystarczy już kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można starać się pomnażać.
Inwestycje małodochodowe
Inwestycje z małym dochodem mają swoje plusy, a głównym z nich jest bezpieczeństwo. Mowa tutaj o większości produktów bankowych takich jak lokaty, czy obligacje, a także inne programy inwestycyjne, typu wspieranie spółek za pośrednictwem banków.
Im mniejsze oprocentowanie zysku, tym większy spokój i bezpieczeństwo. W przypadku lokaty mówimy tu o oprocentowaniu rzędu 2%. Złośliwi powiedzą, że jest to żadna inwestycja, ponieważ inflacja jest na wyższym poziomie, jednak lepiej zarobić 2% śpiąc spokojnie, niż nie zarobić zupełnie nic, trzymając pieniądze na koncie.
Czasem lokaty mogą być nieco wyżej oprocentowane, 4% – 7% w przypadku gdy spełnimy jakieś dodatkowe warunki banku, na przykład zadeklarowana stała wpłata na lokatę, lub założymy ją na długi okres czasu.
Inwestycje ze średnią stopą zwrotu
Banki, domy maklerskie i inne instytucje finansowe, oferują różnego rodzaju programy inwestycyjne, które oferują od 5- 15% zysku. Jednak te inwestycje zazwyczaj wiążą się z pewnym ryzykiem. Stracić na tego typu operacjach raczej nie stracimy, gdyż zazwyczaj są ubezpieczone, jednak może zdarzyć się sytuacja, że nie zarobimy nic lub relatywnie mało. Z takich programów i produktów inwestycyjnych, zazwyczaj finansowane są spółki lub inwestycje na dużą skalę. Jeśli te nie zarobią, to my także nie, a zatem produkty inwestycyjne tego typu są dobre dla kogoś kto ma odłożone środki na czarną godzinę i chciałby coś z nimi zrobić, jednak nie chce zakładać własnej firmy czy spółki.
Poważne inwestycje
Zajmując się tego typu inwestycjami, możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy prawdziwymi inwestorami. Otóż aby zacząć na poważnie zarabiać na inwestowaniu, trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Mowa tutaj o zakładaniu własnych spółek, inwestowaniu w spółki, zarabianiu na giełdzie czy na forexie. W tego typu inwestycjach może liczyć na zwrot z inwestycji na poziomie 15 – 30 % średnio, a w ekstremalnych przypadkach nawet do 100% i więcej. Inwestycje mogą być nieprzewidywalne, jednak to tyczy się także ich negatywnej strony. Gdy jest możliwość dużego zysku, to jest także możliwość dużej straty i w tym właśnie sektorze jesteśmy na nią narażeni.
Jeśli nadal zastanawiasz się jak zostać inwestorem, należy zacząć uczyć się kwestii związanych z biznesem, ekonomią, a nawet psychologią czy marketingiem. Inwestowanie to umiejętność przewidywania i ciągłego monitorowania rynku. Jeśli chcesz być dobrym inwestorem, to musisz to robić.